We can work with cookies,
let us know how it lives on our website?

Ještěd, Liberec

(17 km) Ještěd je jedna z hlavních dominant Liberce a severních Čech vůbec. Jedná se o nejvyšší horu Ještědského hřbetu (1012m).

Na vrcholu dnes nalezneme televizní vysílač technicistního architektonického stylu, v jehož dolní části je restaurace a hotel.

Roku 1737 byl v těchto místech postaven kamenný kříž, který byl roku 1812 povalen. Vyrostl zde domek sloužící jako občerstvovací stanice, kterou po r. 1868  nahradila kamenná chata s 5m vysokou vyhlídkovou věží. Věž musela být záhy zbořena a nahradila ji 23 m vysoká kamenná rozhledna, slavnostně otevřená r. 1907. Tato stavba však r. 1963 shořela a po dvou letech se začala budovat moderní budova s věží vysokou 90 m dle návrhu architekta Karla Hubáčka, jenž byl r. 1969 za tuto stavbu oceněn prestižní Perretovou cenou Mezinárodní unie architektů.

Na Ještěd jezdí od r. 1975 dvoukabinová lanovka. Využít ji můžete denně kromě pondělí v době od 8 do 19 hodin.

Vrchol nabízí úchvatný rozhled do všech světových stran, spoustu turistických a cyklistických stezek a v zimě velmi atraktivní skiareál pro lyžaře všech náročností.

 
Obří sud, Lázně Libverda

(35 km) Obří sud je výletní restaurace nad Lázněmi Libverda ve tvaru sudu. Sud je 11 m vysoký, 14 m dlouhý a 10 m široký. Jeho objem je 10 tis. hl. Stavba je z r. 1931 a postavil ji Stefan Hausmann podle vzoru podobné restaurace na Javorníku u Liberce (dovezené z Vídně). Ta však shořela a Obří sud se stal jedinou stavbou svého druhu v Čechách.


Ozubnicová železnice Tanvald – Kořenov – Harrachov

(14 km) Jedinečnou technickou a kulturní památkou České republiky je tanvaldská ozubnicová dráha zvaná také zubačka. Jedná se o nejstrmější železnici v Čechách. Vlaky dříve na této trati musely překonat až několikasetmetrové převýšení  a nejstrmější úseky překonávaly za pomoci ozubnice. V jízdním řádu má tato trať číslo 035. Dnes jezdí zubačka z Tanvaldu přes Desnou a Kořenov do Harrachova (dříve až do Jelenia Góra) a jedná se o velmi vyhledávanou atrakci. 


Protržená přehrada, Desná  

(11 km) Přehrada Desná, zvaná dnes Protržená přehrada, byla vybudována r. 1915 na řece Bílá Desná, aby zabránila povodním. Hned v následujícím roce se však přehrada protrhla a zničila část obce Desná. Téměř 400 lidí přišlo o střech nad hlavou a zaměstnání a 59 osob zemřelo. Od r. 1996 je kulturní památkou a vidět zde můžete zbytky hráze, šoupátkovou věž a podzemní štolu,  jež je zimovištěm netopýrů.


Větrný mlýn, Jindřichovice pod Smrkem

(42 km) Jindřichovice pod Smrkem leží 15 km od Liberce. V Muzeu venkovského života před průmyslovou revolucí najdete větrný mlýn ze třicátých let 20. stol., jež slouží k výrobě elektřiny pro muzeum i k mletí obilí. Jeho cihlový tvar má průměr 3,9 m a výšku 4,2 m. Pro vyšší odolnost vůči počasí má hliněnou omítku s příměsí kravinců a kobylinců, potřenou směsí z jílu, moučné kaše a písku a nátěr tvoří vápno s tvarohem a lněným olejem. Dodnes zde lze mlít obilí.


Liberecké podzemí

 (15 km) Na této výstavě v liberecké ulici Lucemburská si můžete prohlédnout, jak vypadal kryt civilní obrany, včetně jeho vybavení např. v podobě plně funkční strojovny či ventilačního zařízení. Štoly byly postaveny původně k hledání železné rudy, ve válce sloužily jako úkryt I. třídy odolnosti a po válce je stavěli váleční zajatci (ve 318 lidech vyrazili denně během 14 hodinové směny 1,5 m štol). Kryt má celkem 1 km chodeb.